|
|||
|
|
|||
|
"Trebuie sa instituim un sistem echitabil in ceea ce inseamna impozitarea proprietatii. Nu poti, practic, sa admiti ca iei acelasi impozit si de la un om care are o casa construita inainte de al Doilea Razboi Mondial, o casa modesta as putea spune, care genereaza mai multe cheltuieli de intretinere si acelasi impozit sa-l iei pentru o vila construita in ultima perioada si care ofera alte conditii de locuit. De aceea, proprietatea trebuie impozitata corect si echitabil. Categoric, cei care isi permit sa-si construiasca locuinte luxoase trebuie sa constientizeze ca trebuie sa plateasca taxe si impozite aferente acelor constructii. Pentru ceilalti, impozitele si taxele locale trebuie sa fie unele mai reduse, suportabile", a afirmat edilul Capitalei, la sedinta Consiliului General de vinerea trecuta. Municipalitatea a majorat recent valoarea impozitelor pe masini, darile proprietarilor autovehiculelor de lux fiind de 23 de ori mai mari fata de anul trecut. Majorarea impozitelor pe locuinte a fost dezbatuta, joi si vineri, de primarii municipiilor din Romania, in cadrul unui seminar care a avut loc la Bucuresti.
Articol din Ziua |
|||
|
Magda SEVERIN Ziua |
|||
20 noiembrie 2006

Primarul general vrea sa impoziteze noile constructii la valoarea lor de piata, apreciind ca o vila luxoasa
trebuie taxata "corespunzator, pe masura confortului"