Proiectele imobiliare noi, din ce in ce mai multe pe piata
romaneasca, nu sunt inca in masura sa acopere cererea de locuinte. Dupa ce, in ultimul an, chiriile au crescut cu aproximativ 30%, pentru lunile septembrie si
octombrie agentiile imobiliare anunta noi scumpiri. Companiile straine care vor intra pe piata incepand din toamna, la care se adauga angajatii si studentii romani, creeaza o mare presiune pe
cerere, sustine Georgiana Sandu, director de vanzari la Neocasa, citata de revista „Capital”.
Astfel, chiriile rezidentiale vor creste, in septembrie, cu cel putin 50 de euro, iar pentru locuintele de lux cu sume mult mai mari, estimeaza specialistii in domeniul
imobiliar. Totusi, Bucurestiul este singurul oras din tara unde cererea si oferta au sanse sa se echilibreze. In celelalte mari orase din tara se inregistreaza in continuare o lipsa acuta de
spatii rezidentiale, comerciale si de birouri. Primele ieftiniri ale chiriilor birourilor sunt asteptate de experti abia peste doi ani.
15 august 2007