Tinerii care vor
sa-si construiasca o casa vor primi 500 mp teren
ADEVARUL -
31. 07. 2003 |
 |
Tinerii cu varste cuprinse intre 18 si 35 de
ani pot beneficia de maximum 500 metri patrati de teren pentru a-si ridica o
casa, potrivit Normelor Metodologice de aplicare a Legii 15/2003 privind
sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei locuinte proprietate
personala. Pentru a intra in posesia acestor terenuri, solicitantii trebuie
sa indeplineasca cumulativ 4 conditii, si anume: sa fi implinit 18 ani la
data depunerii cererii, sa nu fi avut vreodata o casa sau un teren, dar sa
aiba posibilitatea angajarii unui credit care sa le permita constructia unei
locuinte, iar parintii acestora sa nu fi detinut in ultimii 10 ani mai mult
de 500 metri patrati de teren in mediul urban si 5000 mp in mediul rural.
Atribuirea terenului se face gratuit de catre consiliul local in raza caruia
domiciliaza solicitantul pe toata durata existentei locuintei. Beneficiarii
au obligatia sa inceapa constructia locuintei in termen de un an de la
atribuirea terenului cu toate autorizatiile necesare, in caz contrar urmand
sa li se retraga dreptul de folosinta a acestuia.
La nivelul consiliilor locale vor fi constituite comisii care vor
identifica, in termen de doua luni, terenurile aflate in domeniul privat al
unitatii administrativ teritoriale situate in intravilanul localitatii.
Amintim ca Legea 15/2003 a fost promulgata in luna ianuarie 2003, a intrat
in vigoare la 9 iulie a.c., dar aplicarea ei se dovedeste, in multe cazuri,
anevoioasa.
Definitivarea situatiei patrimoniale (inclusiv a terenurilor aflate in
proprietatea privata a localitatilor) este, mai ales in cazul oraselor mari,
costisitoare si mai toti primarii o considera o prioritate.
Alexandru BOARIU, Elena CRISTIAN
|