|
|||
|
|
|||
|
Programul de subventionare cu 20% a constructiei de case noi va deveni operational peste cel mult o luna, a declarat ieri ministrul delegat pentru lucrari publice si amenajarea teritoriului, Laszlo Borbely. Dupa aparitia normelor de aplicare a legislatiei, tinerii casatoriti, sub 35 de ani, care isi vor construi o casa prin credit ipotecar trebuie sa se prezinte la primarie pentru a depune cererea de subventie. Aceasta va fi acordata abia dupa finalizarea constructiei, dar numai pentru o suprafata construita de 81 mp. Pretul mediu pentru care va fi facuta subventionarea de 20% va fi stabilit anual, prin hotarare de guvern.
|
|||
|
Ana Jitarita Evenimentul Zilei |
|||
2 august 2006
