|
|||
|
|
|||
|
Pentru aşa numitul sistem IACS/LPIS România a primit unul din cele 4 steguleţe roşii din ultimul raport al Comisiei Europene. Problema nu e neapărat la acordarea banilor către agricultori, pentru că oricum aceasta se face din bugetul naţional, ci ulterior, la controlul UE, care poate să nu mai deconteze întreaga sumă. Conform lui Doru Nechiti, director general adjunct pentru IACS/LPIS în cadrul Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie în Agricultură (APIA), ungurii au pierdut 30% din suma cuvenită, iar polonezii şi mai mult. Pentru noi, un 30% ar însemna 130 milioane de euro.
Nici Registrul Fermelor nu e în grafic În viziunea directorului APIA, lucrurile arată mult mai optimist. Procesul e continuu, identificarea merge în paralel pe măsură ce sunt primite ortofotoplanurile, nu e o problemă ca lucrurile să fie gata la timp: "Avem digitizate 300 de unităţi administrativ-teritoriale, 10% din suprafaţa ţării, iar la 1 iunie procentul va fi 20%", explică dl Nechiti. În plus, la 1 ianuarie trebuie să fie rezolvată numai partea de comerţ cu produse agricole. Pentru baza de date cu solicitanţii de subvenţie mai e timp până în septembrie 2007. |
|||
|
Delia Budurca Adevarul |
|||
29 mai 2006
În 2007, România va primi de la Uniunea Europeană 440 de milioane de euro
subvenţii directe pentru producătorii agricoli. Aceşti bani reprezintă subvenţii directe acordate pe suprafaţă, pe baza unui sistem bine pus la punct de înregistrare,
identificare şi control al exploataţiilor agricole eligibile, de peste 1 ha suprafaţă şi cu parcele de peste 0,3 ha.