|
Salariatii institutiilor publice implicati direct in aplicarea prevederilor privind retrocedarea imobilelor confiscate vor beneficia de un spor lunar de dificultate de
pana la 50% din salariul de incadrare, pe o perioada de doi ani, a decis Guvernul printr-o ordonanta de urgenta din ultima sedinta.
Actul normativ mai stabileste ca, la cererea evaluatorilor, detinatorii bunurilor imobile confiscate pentru care se acorda despagubiri trebuie sa permita accesul acestora la bunurile
respective, pentru lucrarile de evaluare.
In caz de refuz, intrarea in domiciliul sau in resedinta persoanei fizice se face cu autorizarea instantei judecatoresti. Daca evaluatorul considera necesar, organele de politie,
jandarmerie sau alti agenti ai fortei publice sunt obligati sa-i acorde concursul pentru obtinerea datelor necesare, se arata in document.
Actul normativ se refera si la Fondul Proprietatea destinat despagubirii fostilor proprietari ale caror imobile nationalizate nu pot fi retrocedate in natura, stabilind ca la acest fond
va fi virat, pe masura incasarii, si 20% din sumele provenite din privatizarea RomTelecom, precum si 9,9% din sumele provenite din privatizarea CEC.
|