|
|||
|
|
|||
|
Sibienii se plâng că tot oraşul e brăzdat de şantiere şi regretă liniştea de altădată. Din centrul Sibiului şi până în Mărginime, constructorii îşi văd însă liniştiţi de treburi, pentru că mare parte a proiectelor aflate acum în derulare trebuie să fie finalizate până la anul. Cel mai important este centrul vechi, în care muncitorii mai lucrează încă la reabilitarea faţadelor şi acoperişurilor clădirilor. Febra renovării a ajuns până şi în sediul Prefecturii judeţului Sibiu. Acestea sunt construcţiile vechi, însă banii investitorilor se duc şi către noile clădiri. Este vorba de nu mai puţin de şase hoteluri, finanţate din banii oamenilor de afaceri locali, după cum explică Ion Ariton, prefectul judeţului Sibiu. Practic, oraşul îşi va dubla capacitatea de cazare după terminarea hotelurilor. Unul dintre acestea, hotelul Ramada, de patru stele, va avea nu mai puţin de 140 de camere, dintr-un total de 12 etaje. Întreaga investiţie se ridică la aproximativ 20 milioane euro. "ţinta e clară - turiştii străini care vor veni anul viitor odată cu deschiderea Capitalei Culturale Europene", spune Ilie Carabulea, proprietarul hotelului.
Blocuri "plombe" între casele vechi |
|||
|
Simona Simionescu Adevarul |
|||
10 iulie 2006
În ciuda preţurilor destul de ridicate la terenuri în zona Sibiului, tot mai multe
construcţii, de toate categoriile, apar în oraş şi în localităţile din împrejurimi. şi asta nu pentru că afacerile cu terenuri şi case sunt neapărat cele mai profitabile, ci pentru că
anul 2007 va transforma municipiul Sibiu în Capitală Culturală Europeană.