Se
reintroduc impozitele agricole pe terenurile extravilane
ROMANIA LIBERA - 13/08/2003 |
 |
Guvernul se pregateste sa reintroduca, prin
noul Cod Fiscal, impozitele agricole pentru terenurile din extravilanul
localitatilor.
Aceste impozite fusesera eliminate la inceputul anului, pe considerentul ca
marea majoritate a populatiei nu le poate plati.
Ministerul Finantelor sustine insa ca prin noul Cod impozitele vor fi
reintroduse "la sume modice" (de exemplu 5.000 lei/ha), astfel incat sa se
cunoasca exact suprafetele de teren existente pe raza unitatilor
administrativ-teritoriale si proprietarii lor".
|