Persoanele care achizitioneaza o locuinta prin programul „Prima Casa" ar trebui scutite de la plata impozitului pe cladire timp de 10 ani.
Cel putin asa sustin cei opt parlamentari, senatori si deputati, care au initiat un proiect
legislativ in acest sens. Mai mult, ei au explicat ca o astfel de masura ar permite unui numar mult mai mare de familii sa-si achizitioneze o casa. „Impactul financiar asupra bugetelor locale
nu este semnificativ, dar pe termen mediu si lung aceasta masura va avea chiar un impact pozitiv, prin incurajarea familiilor in achizitionarea de noi locuinte", se arata in expunerea de
motive.
De asemenea, initiatorii au precizat ca astfel de scutiri fiscale sunt practicate de tari precum Franta, Belgia sau Marea Britanie.
15 decembrie 2011