Pretul
apartamentelor va creste cu 15%
Revista
COTIDIANUL - 09.12. 2003 |
 |
Anul viitor, preturile apartamentelor vor creste cu aproximativ 15%, sustin
analistii pietei imobiliare. Cresterea euro din ultima perioada si evolutia
creditului ipotecar sunt principalele motive pentru care si anul viitor se
asteapta o majorare a preturilor la apartamente. Cele mai mari cresteri de
preturi au fost inregistrate anul acesta la locuintele din zonele periferice
ale Bucurestiului, in unele zone majorarile fiind chiar de 100%.
Potrivit analistilor,
inasprirea conditiilor de acordare a creditelor ipotecare pentru locuinte nu
va duce insa la o scadere a preturilor la apartamente. In opinia analistilor
imobiliari, explozia preturilor la locuinte a avut loc in martie 2003, cand
in cosul valutar s-a stabilit ca euro sa aiba o pondere de 60%, iar dolarul,
de 40%. De atunci, cifra de vanzare a imobilelor a ramas nemodificata, insa
locul dolarului a fost luat de euro.
In cartierele periferice,
pretul mediu al unei garsoniere variaza intre 7 si zece mii de euro. Un
apartament cu doua camere costa intre 10 si 13 mii de euro, iar un
apartament cu trei camere poate fi achizitionat cu 14 pana la 20 de mii de
euro.
|