Potrivit lui
Gabriel Oprea, ministru delegat pentru administratie,
ADEVARUL
- 02.06.2004 |
 |
Posesorii de
centrale termice de apartament nu vor fi obligati sa plateasca abonamentul
pentru incalzirea centralizata
Centralele de scara si de bloc trebuie autorizate pana la 1 septembrie,
iar cele de apartament pana la 31 decembrie 2004
O informatie lansata zilele trecute pe piata a bagat spaima in locatarii
care si-au instalat centrale de apartament, pentru a nu mai ramane la mana
sistemului centralizat de termoficare. Este vorba despre unele prevederi ale
"Strategiei nationale privind alimentarea cu energie termica a localitatilor
prin sisteme de producere si distributie centralizate" care vizeaza, printre
altele, introducerea tarifului binom de facturare a consumului.
Mai pe romaneste, cei conectati la sistemele centralizate de incalzire
vor plati un fel de abonament, la care se adauga contravaloarea consumului
propriu-zis. Numai ca unele neclaritati din textul strategiei au condus la
interpretarea ca si cei care au centrale proprii de apartament vor fi
obligati sa plateasca abonamentul respectiv, chiar daca sunt in totalitate
debransati de la sistemul centralizat.
Acest lucru a starnit, pe
buna dreptate, nemultumirea posesorilor de centrale proprii care nu inteleg
de ce sa plateasca din buzunarul propriu ineficienta unui sistem de ale
carui servicii nici macar nu mai beneficiaza. Cu atat mai mult cu cat, din
luna septembrie, va intra in vigoare o noua scumpire semnificativa a
energiei termice. In plina campanie electorala, ingrijorati sa nu starneasca
nemultumiri si mai mari, autoritatile s-au grabit sa clarifice situatia,
afirmand ca strategia in cauza este doar un cadru general care "se va aplica
numai dupa adoptarea actelor normative care sa sustina obiectivele acesteia
pana in 2017".
In videoconferinta cu
prefectii de ieri, Gabriel Oprea, ministru delegat pentru administratie
publica, a declarat ca acest act normativ ofera tuturor proprietarilor de
apartamente libertatea de a opta pentru sistemul de incalzire dorit. "Nu
vorbim de interzicerea centralelor termice, nu vorbim de o plata pe care
trebuie sa o achite cei care au centrale termice si nici de costuri mai mari
decat ceea ce se consuma", a subliniat Gabriel Oprea. El a adaugat ca, in
functie de posibilitatile materiale, locatarii pot opta pentru centrale
individuale de apartament, centrale de scara sau de bloc cu conditia ca
acestea sa fie autorizate de ISCIR pana la 1 septembrie.
Pentru cazanele cu puteri
mai mici de 70 kilowati, categorie in care se includ si centralele de
apartament, termenul a fost prelungit pana la 31 decembrie. Pe de alta parte,
ministrul Gabriel Oprea a tinut sa precizeze ca pana la 30 iunie 2006 (n.r.-
conform strategiei cu pricina) se are in vedere finalizarea contorizarii la
bransament a tuturor consumatorilor, pe banii furnizorilor de energie.
De asemenea, un an
mai tarziu este termenul pana la care se vor generaliza masurarea si
reglarea consumului de caldura si apa calda in toate apartamentele si, in
paralel cu procesul de contorizare la bransament, se vor introduce contracte
individuale pentru furnizarea caldurii la nivel de apartament.
George SOLOMON
|