Tot mai multe agentii imobiliare din Romania au tras obloanele. 
Din cauza crizei de pe piata si a accesului tot mai greu la credite,
tranzactiile au ajuns aproape de zero, astfel ca unii agenti imobiliari isi cauta acum de lucru. Rezista pe piata doar firmele care au un portofoliu solid in zone in care vanzarile nu au
inregistrat scaderi.
De la inceputul anului si pana in prezent, 254 de agentii imobiliare din intreaga tara au dat faliment. Cele mai multe agentii care au fost radiate de la Registrul Comertului se afla in Bucuresti.
Capitala este urmata de judetul Iasi si Timis, cu 20, si respectiv 18. Multe agentii insa au preferat sa “inghete” activitatea: au renuntat la o parte dintre angajati si asteapta ca lucrurile pe piata imobiliara sa se indrepte.
Sursa27 octombrie 2008