|
|||
|
|
|||
|
Iasiul va fi prima localitate din Romania care va dispune, in cel mult doi ani, de un Sistem Geografic Informatizat (GIS), prin care se va delimita clar perimetrul municipiului, cu informatiile referitoare la structura populatiei, tipurile de utilitati, monumente istorice, institutii de cultura, dar si geografice si de cadastru.
Costurile se ridica la circa 100 miliarde lei vechi si provin din bugetul local. Pe langa GIS, din 2007, va fi implementat si sistemul GPS, de urmarire prin satelit, care va permite,
printre altele, ca iesenii care asteapta in statii sa poata vedea pe ecrane in ce loc se afla autobuzul, tramvaiul sau troleibuzul care urmeaza sa soseasca. |
|||
| Redactia Curentul |
17 noiembrie 2005
