|
Centrele istorice din marile orase sunt în aceeasi situatie din 1989: supuse
degradarii, preluate abuziv sau refacute superficial. Se pare ca edilii au avut alte prioritati, iar atunci cand si-au manifestat totusi interesul pentru rezolvarea acestei probleme, s-au
împiedicat de lipsa banilor.
În Capitala unei Romanii care vrea sa intre din luna ianuarie a anului urmator cu acte în regula în Europa, sediile de banci sau de birouri au aparut cu nonsalanta printre catedralele
secolelor trecute, case vechi sau strazi pavate în piatra.
Centrul istoric al Bucurestiului a devenit astfel un amestec discrepant între cladiri cu termopane, gresie si faianta, statui de cateva sute de ani si foste castele medievale. De cativa
ani însa, municipalitatea bucuresteana si-a propus sa faca ordine în avantul arhitectural si s-au pus la cale planuri de dezvoltare urbanistica.
Articol integral in Curentul
|