|
|
||
Piata centralelor de apartament va creste in 2004 cu 20% fata de 2003 si va ajunge la 190 de milioane de euro Un subiect fierbinte si din ce in ce mai dezbatut este cel al producerii si mentinerii caldurii in cladirile de locuit sau de birouri. Microcentralele au de obicei castig de cauza. Vestea proasta pentru proprietarii de apartamente care mai sunt bransati la sistemele centralizate de incalzire este ca la anul nu se vor mai acorda subventii, si pretul gigacaloriei va sari in aer.
|
6 mai 2004
Vestea buna pentru
acestia este ca a trecut "sezonul prohibitiv" de montare a microcentralelor de apartament si ca mai au opt luni ragaz pentru a se debransa. Cheltuiala locatarilor, bucuria
producatorilor si importatorilor de centrale termice. Piata creste de la an la an, potrivit specialistilor. "Cresterea generala a pietei microcentralelor termice va fi de 20% fata de
2003 si va ajunge la 190 milioane de euro", declara Aurel K