|
|||
|
|
|||
|
Impozitul de 10%, aplicat profiturilor obtinute in urma tranzactiilor imobiliare, a fost aspru criticat de avocati si de analisti financiari. Potrivit acestora, exceptiile prevazute de
lege pot fi usor folosite de speculatori pentru a evita plata taxei cu pricina.
Notarii nu sunt insa de aceeasi parere si avertizeaza ca riscurile la care se expun cei care vor cauta sa fuga de impozit sunt extrem de paguboase. Si asta pentru ca „statul castiga intotdeauna”, dupa cum spune purtatorul de cuvant al Uniunii Nationale a Notarilor Publici, Aurelian Popa Radulescu. Mostenirea, o portita-capcana
Legea arata ca imobilul mostenit si apoi revandut este scutit de la plata impozitului. Unii s-au grabit sa spuna ca vom asista la un intreg lant de mosteniri de imobile si de
terenuri. Efecte pe termen lung De asemenea, daca noul proprietar va dori sa vanda locuinta in mai putin de trei ani, pretul cerut de el nu ar putea fi acceptat de potentialii clienti. „Desi pretul real al locuintei a fost mai mare, cumparatorul interesat va vedea valoarea din acte. Si ar putea refuza sa dea un pret cu mult peste cel de achizitie, mai ales daca a trecut putin timp de la dobandire. Iar daca ar accepta, fostul proprietar ar trebui sa suporte si castigul incasat de cel de la care a cumparat casa si cu care s-a inteles la pret”, a mai spus Radulescu. Eryka Lang, vineri, 24 iunie |
24 iunie 2005
