Anul acesta se va face prima privatizare de management din Romania
Mai multe banci internationale de investitii sunt dispuse sa gestioneze fondul infiintat pentru despagubirea fostilor proprietari.
Ar fi pentru prima data cand managementul unei institutii de stat este privatizat. Conform presedintelui Fondului Proprietatea, Nicolae Ivan, Deutsche Bank, Meryll Lynch, Morgan Stanley,
Nomura Securities, Dexia Kommunalkredit, Cheyne Capital, 3i plc si YFM si-au manifestat interesul sa participe la licitatia pentru desemnarea managerului.
Ivan a estimat ca selectia administratorului ar putea avea loc in perioada mai-iunie.
Alta licitatie, pentru avocati
Redactarea caietului de sarcini pentru managerul de fond si organizarea licitatiei pentru selectia acestuia vor fi realizate de un consultant juridic international.
Acesta, care trebuie sa aiba experienta la constituirea unui fond de cateva sute de milioane de euro, va fi desemnat in baza unei licitatii publice internationale, initiata de Ministerul
Finantelor, prin Consiliul de Supraveghere a Fondului.
Ivan a afirmat ca la selectie vor participa probabil 12 case de avocatura: Berwin Leighton Paisner LLP, Crowell Moring, Norton Rose, Clifford Chance, Eversheads LLP, Linklaters, The
Latern Corporation Limited, Shearman & Sterling LLP, Law Office of Joan Leopold, Freshfields Bruckhaus Deringer, Allen & Overy, Salans.
Articol integral in Evenimentul Zilei
|