
Conform unui proiect al Ministerului Economiei si Comertului, plata energiei termice se va face in functie de consumul fiecarei locuinte in parte
Contorizarea individuala ar putea deveni obligatorii
Mult-discutata problema a consumului de energie termica se pare ca, in cele din urma, isi va gasi o solutie, prin contorizarea intregului sistem de
distributie catre populatie a energiei termice. Astfel, populatia isi va plati, conform unei propuneri legislative a Ministerului Economiei si Comertului (MEC), doar consumul real, nu si
pierderile din retea, iar rau-platnicii nu vor mai fi o povara pentru ceilalti utilizatori ai sistemului centralizat de incalzire.
Contorizarea individuala a consumului va deveni obligatorie in urmatorii ani, iar contractele vor fi incheiate direct intre beneficiar si furnizor, potrivit unui proiect de lege aflat in curs de elaborare.
12 martie 2004