INTRETINERE Cheltuielile pentru incalzirea locuintelor se vor face in functie de suprafata radianta a apartamentelor si nu dupa numarul de elementi ai caloriferului
INTRETINERE
Cheltuielile pentru incalzirea locuintelor se vor face in functie de
suprafata radianta a apartamentelor si nu dupa numarul de elementi ai
caloriferului
Revista
COTIDIANUL - 17.11 2003
Caldura, platita la metru patrat
Cetatenii care beneficiaza de
serviciile sistemului centralizat de incalzire vor plati energia termica in
functie de suprafata radianta a apartamentelor si nu dupa numarul de
elementi ai caloriferelor. Astfel, facturile care vor veni pentru consumul
de energie termica din aceasta iarna pentru populatie vor fi calculate in
functie de cati metri patrati sunt incalziti in fiecare apartament, dupa cum
a declarat Ilie Stefan, secretar de stat in Ministerul Administratiei si
Internelor.
Decizia a fost luata de executiv, care a
modificat normele metodologice de aplicare a Legii de organizare si
functionare a asociatiilor de proprietari. Astfel, conform Hotararii de
Guvern 400/2003, cheltuielile pentru incalzirea locuintelor urmau sa fie
repartizate proportional cu suprafata echivalenta termic a tuturor
corpurilor de incalzire apartinand fiecarui apartament, indiferent de modul
de inregistrare a consumului de energie termica si de sursa de agent termic.
Cu alte cuvinte, trebuia sa se numere
fiecare element al caloriferului insa de-acum asociatia are libertatea sa
imparta costurile caldurii pe suprafata utila a apartamentului.