Intr-un an,
locuintele s-au scumpit cu 40%
JURNALUL NATIONAL -
30.07. 2003
Pretul apartamentelor va creste pana la
nivelul din UE
Pretul locuintelor va fi, la sfarsitul lui 2004, dublu fata de 2002, sustin
agentii imobiliari.
Si tendinta va fi de continua crestere pana in 2007, cand se spera ca ne vom
integra in UE si vom ajunge la preturile tarilor membre.
Pretul apartamentelor a crescut in ultima jumatate de an cu 25%-40%. Si
explozia cea mai mare a avut loc in Bucuresti, unde salariile sunt cu mult
peste media celor din provincie. Astfel, un apartament cu doua camere in
cartierul Drumul Taberei (zona Pietei Moghioros) a ajuns la 18.000-19.000 de
dolari, cu 3.000-4.000 mai mult ca anul trecut. Sau o garsoniera in Titan
care valora 8.500 de dolari anul trecut a ajuns sa se vanda cu 11.000-12.000
de dolari in acest an. Si perspectivele sunt sumbre, sustin agentii
imobiliari, pentru ca tindem spre preturile din Ungaria, de exemplu, in a
carei capitala un apartament cu doua camere la periferie costa 25.000 de
euro.
In viitor, cresteri de 15% annual
Dorinel Locic, patronul firmei cu acelasi nume, spune ca doar pana la
sfarsitul acestui an vor mai exista oferte de locuinte la preturi la nivelul
anului trecut si acestea vor fi cazuri foarte rare.