In loc de
case, vechii proprietari vor primi cupoane
GARDIANUL
- 02 / 09 / 2003 |
 |
Ministerul Finantelor va tipari in aceasta
luna titlurile de valoare cu care spera sa-i "momeasca" pe fostii
proprietari ai imobilelor nationalizate in perioada martie 1945 - decembrie
1989, oferin-du-le, cu incepere de la 1 octombrie 2003, documentele
respective drept despagubire.
Statul are de platit catre fostii proprietari ai caselor si fabricilor
nationalizate aproape 9 miliarde de dolari. Pentru ca suma este imensa,
Guvernul a decis sa aloce in acest sens, pe langa bani, si titluri de
valoare sau actiuni la anumite societati comerciale.
Cei care vor despagubiri banesti mai au mult de asteptat, deoarece platile
vor incepe abia in 2005, fiind esalonate pe 10 ani.
Compensatiile in bani vor fi calculate in functie de cursul mediu
leu-dolar din 1945 pana in 2003, iar o casa cu o valoare initiala de 100.000
de lei ajunge la un pret actualizat de 25.000 de dolari.
Pana in prezent au fost depuse aproximativ 210.000 cereri de despagubire.
Nemultumitii se pot adresa Curtii Europene pentru Drepturile Omului.
Arpad Dobre
|