In Bucuresti
Comisia de aplicare a Legii 10 a demisionat in bloc
ADEVARUL
- 02.03.2004 |
 |
Motivul il constituie presiunile si stresul in care lucreaza functionarii,
cercetati de Parchet si Politie
Cei sase membri care au
mai ramas in comisia de aplicare a Legii 10/2001 la nivelul Capitalei au
demisionat, ieri, din aceasta functie, pe motiv ca nu mai rezista la
presiunile si stresul la care sunt supusi, in urma deselor plangeri penale
inaintate de diversi cetateni.
Secretarul municipiului
Bucuresti, Dumitru Stanescu, ne-a declarat ca, mai ales dupa arestarea
directorului juridic din Primaria Capitalei, Vasile Chirila, acuzat de luare
de mita, numarul plangerilor inaintate de diversi cetateni nemultumiti de
deciziile comisiei a crescut foarte mult. Stanescu spune ca numarul
plangerilor era atat de mare, incat functionarii nu mai aveau, practic, timp
sa analizeze nici unul din cele 40.000 de dosare depuse la Primaria
Capitalei pentru revendicarea diverselor imobile.
Practic, fiecare din cei sase membri
pierdea mai mult timp cu declaratii date politistilor si procurorilor care
cercetau plangerile penale decat pentru solutionarea cererilor de
retrocedare. Secretarul Stanescu spune ca, deocamdata, analizarea dosarelor
a fost suspendata, urmand ca astazi sa fie analizate doua variante pentru
continuarea activitatii: va fi numita o noua comisie din randul altor
functionari municipali sau se va cere sprijinul autoritatii nationale care
monitorizeaza aplicarea Legii 10/2001.
T.L.V.
|