|
|||
|
|
|||
|
Gheorghe Pogea: "ANRGN sa-Si asume respon-sabilitatea"
Ar trebui sa explice populatiei o realitate pe care aceasta sa o poata intelege, mai ales ca in pretul final al gazelor intra si cele 38% gaze de import. Cum acestea au
ajuns la 290 $/1.000 mc, gazele pe piata romaneasca nu pot sta pe loc. Nu-l las pe Cosmeanu sa nu-si asume responsabilitatea", sustine Pogea. Pe o pozitie neutra pare sa fie ministrul
economiei, Codrut Seres, membru al Partidului Conservator. Acesta a declarat de curand ca pretul gazelor naturale ar trebui sa creasca in 2006 cu cel mult 25 $/1.000 mc. "Daca am scumpi
cu mai mult, am omori economia", declara de curand Codrut Seres.
,Aproape 600.000 de cetateni cu venituri mici vor primi ajutoare de incalzire. Ministerul Muncii si Familiei a pregatit deja 587.800 seturi de bonuri a cate 5 cupoane
pentru lunile noiembrie 2005-martie 2006", ne-a declarat Dumitru Calinoiu, director general in Ministerul Muncii si Familiei. |
|||
| Elena Parvu - Adevarul |
7 decembrie 2005
Este posibil ca nici la 15 decembrie sa nu aflam cu cat vom plati mai mult pentru gazele
naturale in 2006. Transa de scumpire ar putea fi de 18,7 $/1.000 mc din 1 ianuarie 2006, pretul gazelor romanesti ajungand la 128,7 $/1.000 mc.