|
|||
|
|
|||
|
De la inceputul acestui an, vanzatorii ori mostenitorii de proprietati imobiliare lasa mai multi bani la cabinetele notariale. Si asta deoarece notarii aplica taxele
(onorariu, TVA si taxa de timbru) la valori substantial mai ridicate fata de cele valabile anul trecut. Numai ca, daca valorile declarate sunt inferioare celor existente in grilele cu pricina, notarii aplica taxele la preturile stabilite de experti.
Daca valoarea declarata o depaseste pe cea din grila, atunci notarii vor aplica taxele la pretul declarat de parti. Iar daca nu sunteti de acord cu valoarea
stabilita de experti, puteti solicita realizarea unei noi expertize. Dezavantajul este ca va trebui sa suportati costurile acesteia. |
|||
|
Eyka Lang Evenimentul Zilei |
|||
20 februarie 2006

