Doua
asociatii intentioneaza sa inunde CEDO cu valuri de cereri de
retrocedare CURIERUL NATIONAL
- 20 08 2003
Din 210.000 de solicitari au fost solutionate
numai 8.000
Persoanele carora nu li s-au retrocedat bunurile
confiscate in timpul regimului comunist sau care nu au fost despagubite sunt
sfatuite de Asociatia Proprietarilor Deposedati Abuziv de Stat si de
Comitetul pentru Proprietate Privata din New Jersey sa se adreseze Curtii
Europene a Drepturilor Omului (CEDO). Cele doua organizatii sustin ca
"principalele cauze ale esecului economiei nationale sunt tergiversarea
reglementarii regimului proprietatii in Romania si neaplicarea sau aplicarea
discriminatorie a legilor de restituire a imobilelor confiscate samavolnic
de comunisti".
Efectele acestei stari de fapt sunt "lipsa de interes a investitorilor si
accentuarea saraciei intregii populatii si a coruptiei generalizate", dupa
cum se arata in protestul pe care cele doua organizatii le-au adresat
Presedintiei, Guvernului si Parlamentului la sfarsitul lunii iunie, fara a
primi vreun raspuns.
"Desi au fost intitulate cinic