Din
2004, tinerii vor putea inchiria locuinte in noul cartier Brancusi
GARDIANUL
- 11 / 10 / 2003
|
 |
Primele locuinte pentru
tineri din cartierul "Brancusi"-Drumul Taberei, din Capitala, vor fi date in
folosinta, cu chirie, in primavara anului viitor, a declarat, ieri,
premierul Adrian Nastase, citat de Mediafax, la finalul unei vizite pe
santier.
"Incercam sa acceleram lucrarile si sa clarificam problema
utilitatilor", a spus Nastase. La randul sau, ministrul transporturilor,
Miron Mitrea, a apreciat ca lucrarile sunt in grafic si vor fi finalizate
pana la sfarsitul anului.
Proiectul prevede construirea
a 4.500 de locuinte pentru tineri, in blocuri, care vor putea fi inchiriate
cu circa 200.000 lei pe luna, cu conditia ca titularul contractului sa nu fi
implinit 35 ani.
Intr-o prima etapa, vor fi date in folosinta 1.180 astfel
de locuinte, din care 312 apartamente cu doua camere, 116 apartamente cu
trei camere si 752 de garsoniere. In noul cartier vor fi construite si 184
de case ce vor putea fi cumparate prin credit ipotecar. Cererile de
inchiriere sau de cumparare a locuintelor trebuie depuse la Primaria de
sector, fiind deja inregistrate cateva mii de solicitari.
|