Constructiile
botosanene abandonate vor fi demolate
CURENTUL
- 17.07. 2003 |
 |
Cladirile nefinalizate de pe raza
municipiului Botosani au reintrat in atentia primariei.
Dupa numeroase somatii prin care proprietarii acestora au tot fost
atentionati ca trebuie sa finalizeze constructiile incepute cu ani buni in
urma, deoarece deterioreaza imaginea de ansamblu a municipiului, in aceasta
saptamana reprezentantii primariei vor lua masuri mai dure.
Dorel Epuras, seful Corpului de control al municipalitatii, declara ca va fi
verificata fiecare cladire in parte pentru a se vedea daca autorizatia de
constructie mai este inca valabila si daca mai este posibila finalizarea
lucrarilor.
In privinta cladirii aflate in imediata vecinatate a statiei de tramvai de
la gara, viceprimarul Florin Gheorghita declara ca aici situatia este clara
si ca se impune demolarea.
"Am tot facut somatii, dar nu s-a rezolvat nimic. Cei de la firma Dova nu
au putut fi contactati in ultima perioada si in cateva zile trecem la
demolare si la refacerea zonei. Cred ca nu au dus cladirea pana la capat
deoarece nu este clar definit statutul juridic al terenului", spune Florin
Gheorghita.
Municipalitatea nu poate lua nici o masura in ceea ce priveste cladirea
nefinalizata a firmei Firmvent, aflata in vecinatatea stadionului municipal,
deoarece aceasta face obiectul unui litigiu in instanta.
Se pare ca lucrurile au intrat pe fagasul normal la cladirea care a
apartinut firmei Complay, aflata vizavi de Biserica Sfantul Ilie, din
localitate.
Aici, noul proprietar si-a luat angajamentul ca in aceasta vara va continua
lucrarile, iar cladirea va deveni un sediu modern de firma. Alte doua locuri
unde se afla cladiri nefinalizate sunt cele din vecinatatea postei si a
bazarului Tati.
"Ambele apartin firmei Rotconi. Cea de la posta va fi vanduta si avem
certitudinea ca vor fi continuate lucrarile, in timp ce la bazar lucrarile
au demarat deja", mai spune Florin Gheorghita.
|