Desi legea a
fost modificata, in sensul ca majoritatea poate decide inceperea lucrarilor
de consolidare, proprietarii inca se tem de ipoteca pe casa
Astazi se
implinesc 27 de ani de la cutremurul devastator din 1977. Tuturor ne este
frica de cutremur. Specialistii ne asigura ca pana in 2006 mai avem timp sa
ne pregatim, pentru ca numai atunci s-ar putea produce un cutremur mai mare
de 6 grade pe scara Richter.
Dar pana atunci mai sunt doar doi ani si numai frica nu ne scapa de efectele
unui cutremur mare. Din cele 3.600 de cladiri de locuit, din 26 de judete,
amplasate in zonele cu seismicitate ridicata si in Bucuresti, 122 de cladiri
multietajate, construite inainte de 1940 in zona centrala a Capitalei, au
fost incadrate in clasa I de risc seismic si prezinta pericol public.
Romania este singura tara din lume care are un program de consolidare a
imobilelor de locuit proprietate privata, bani exista, ca si conditii
avantajoase pentru contractarea lucrarilor de consolidare si, totusi,
proprietarii ezita sa-si asigure bunurile si viata.
Frica cea
mare este de ipoteca legala a statului asupra locuintei, dar fara ipoteca nu
se pot acorda facilitatile oferite de lege: expertizare si proiectare
gratuita, restituirea sumelor avansate pentru executarea consolidarii in
rate egale, fara dobanda, timp de 25 de ani, scutirea de la plata ratelor
lunare pe perioadele in care proprietarul realizeaza venituri medii nete
lunare pe membru de familie sub castigul salarial mediu net lunar pe
economie.
A fost
modificata si legea in sensul ca acum decizia pentru inceperea lucrarilor de
consolidare poate fi luata de majoritatea proprietarilor. Totusi, in ultimii
trei ani, sumele prevazute in bugetul Ministerului Transporturilor,
Constructiilor si Turismului (MTCT) nu au fost cheltuite din lipsa de
solicitari.