|
Încep să intre pe piaţa imobiliară locuinţele naţionalizate, dobândite în baza
Legii 112/1995. În ciuda predicţiilor specialiştilor, care anunţau noi afaceri cu case vechi, în principalele oraşe ale ţării, mare parte din "tunurile" imobiliare s-au dat deja, în plină
interdicţie de vânzare a imobilelor. Chilipirurile imobiliare s-au vândut scriptic, sub forma contractelor de promisiune, la preţuri cu aproximativ 20% mai mici decât media
pieţei. Miza este terenul de sub clădire, în cazul caselor dărăpănate.
La Constanţa e "vad" în zona veche
La Constanţa, spre exemplu, cele peste 1.900 de garsoniere, case şi apartamente care au fost cumpărate pe Legea 112 nu vor avea un impact semnificativ asupra pieţei. "Locuinţele vor intra
treptat în circuitul civil şi vor fi vândute la preţul pieţei, cele mai multe fiind situate în zonele ultracentrale ale oraşului", ne-a declarat Ioan Ududec, preşedintele filialei
Constanţa a Uniunii Naţionale a Agenţiilor Imobiliare (UNIM). El dă exemplul imobilelor din Piaţa Ovidiu şi din zona veche până spre bd. Mamaia, unde sunt concentrate cele mai multe
asemenea locuinţe. Specialiştii spun că unii investitori sunt interesaţi în special de terenul pe care este situată clădirea. Cumpărătorii se aleg cu terenuri care pot ajunge chiar şi la
700 euro/mp. În schimb, clădirile se vând cu aproximativ 1.000 euro/mp, dacă sunt bine îngrijite şi au o locaţie centrală.
Jumătate din centrul Braşovului, adjudecat
Nici la Braşov nu se întrevăd mari valuri pe piaţa imobiliară locală. "Vor fi tranzacţii cu locuinţe vechi - unele de lux, altele mai puţin întreţinute, însă la preţuri foarte mari,
datorită locaţiei. Mai bine de jumătate din clădirile din centrul vechi al Braşovului au fost cumpărate pe Legea 112", ne-a declarat, la rândul său, Adrian Pop, reprezentantul UNIM
Braşov. În total, oraşul de la poalele Tâmpei are aproximativ 4.000 de locuinţe care fac obiectul acestei legi. şi aici, ca şi în alte oraşe mari, locuinţele ieftine s-au vândut încă din
primii ani de la apariţia legii care reglementa situaţia caselor naţionalizate. Aceeaşi situaţie şi la Bucureşti, unde casele bune s-au dat demult. "Sunt posibile scăderi de preţuri, în
cazul în care cererea şi capacitatea de cumpărare vor rămâne la nivelul prezent. Oricum, nu va fi un şoc", ne-a declarat Emil Giurgiu, preşedintele Camerei de Comerţ Imobiliar din
România.
Interesele se întretaie în Banat
În schimb, la Timişoara, specialiştii se aşteaptă ca intrarea pe piaţă a acestor case (peste 1.000) să stârnească interesul multor cumpărători, deşi o bună parte din ele nu au fost
întreţinute corespunzător. Anca Vlad, directorul companiei Imo Serv Grup, dă exemplul locuinţelor situate în Piaţa Maria, Traian ori Unirii, care "cu siguranţă îşi vor găsi cumpărători
pentru că au o arhitectură deosebită."
Contractul de promisiune - o "portiţă" legală
* Cumpărătorul încheie cu proprietarul un contract de promisiune de vânzare a unui bun viitor - în acest caz un imobil.* Cumpărătorul plăteşte suma pe care proprietarul o cere, de obicei
trei sferturi din preţul stabilit, iar apoi aşteaptă data la care va putea intra în posesia locuinţei, după ridicarea interdicţiei.
|