Cartierul ANL din
Drumul Taberei se construieste in direct pe
www.anl.ro
ADEVARUL
- 26.05.2004 |
 |
4 camere instalate pe o macara transmit non-stop pe Internet
imagini de pe santiere
Primul si cel mai
mare cartier de locuinte ANL din Bucuresti, Constantin Brancusi, este de un
an de zile loc de pelerinaj pentru cei care vor sa vada cum s-ar putea
construi in Bucuresti, daca Primaria Capitalei ar fi mai cooperanta.
Locuintele sunt realizate din cadre de beton armat si boltari (caramizi) de
beton, izolate cu polistiren la exterior si rigips cu vata minerala la
interior. Finisajele sunt cu gresie, faianta si parchet laminat - visul
omului cu venit mediu.
Candidatul PSD, Mircea Geoana, insotit de ministrul Miron Mitrea, s-a
plimbat, ieri, prin santier pentru a vizita cateva din apartamentele
finalizate. Noroiul din incinta l-a facut nostalgic pe Geoana, care si-a
amintit, din nou, de viata lui de santierist, premergatoare celei de
diplomat. "Este o enormitate sa spui ca in Bucuresti nu e criza de locuinte",
a remarcat Geoana de la inaltimea unei terase de bloc, spunand de mai multe
ori ca e nevoie de un program "agresiv" de constructie de locuinte.
Ce inseamna "agresivitate",
cand e vorba de construit in conditii ostile, a detaliat ministrul
Transporturilor si Constructiilor, Miron Mitrea, povestind despre cartierul
Brancusi, care urmeaza sa fie inaugurat la toamna. "N-am reusit nici acum sa
obtinem autorizatiile pentru utilitati de la Primaria Capitalei, dar noi tot
le-am realizat", a spus Mitrea, convins ca situatia se va reglementa.
Ministrul pesedist a invitat pe toata lumea sa urmareasca in direct
lucrarile, prin Internet.
Pe una din macarale
erau instalate patru camere de luat vederi, care arata permanent ce se
intampla la fata locului. Mitrea spune ca se uita destul de des la
www.anl.ro, chiar daca uneori nu functioneaza toate camerele de luat vederi
si nu se pot vedea decat transmisii partiale ale activitatii de pe santier.
Corina DRAGOTESCU
|