|
|||
|
|
|||
|
Acordul celor de pe verticala este necesar totusi, sustine Mihai Mereuta, presedintele Ligii Asociatiilor de Proprietari Habitat. Asta din cauza ca apartamentele debransate genereaza
cheltuieli mai mari pentru caldura apartamentelor situate pe verticala. Acesta este de acord cu debransarea, doar daca exista certitudinea ca locatarul respectiv va lasa o temperatura de "garda", astfel incat sa nu afecteze temperatura din apartamentul vecin. Alte conditii pentru debransare mai sunt si anuntarea operatorului, care are si calitatea de furnizor, cat si autoritatea administratiei publice locale cu 30 de zile inainte de debransare. Furnizorul va debransa solicitantul in termen de maximum 45 de zile de la data cererii. In plus, deconectarea nu se poate realiza in timpul sezonului de incalzire, iar cheltuielile de debransare vor fi suportate de catre solicitant. |
|||
|
Madalina Haranita Realitatea Romaneasca |
|||
1 august 2006

Locatarii care vor sa se debranseze de la reteaua de termoficare vor trebui
sa obtina si acordul vecinilor de pe verticala. Aceasta prevedere va intra in vigoare de la 21 martie 2007, potrivit NewsIn. Reamintim ca pana in prezent era nevoie de acordul vecinilor
de pe orizontala si de acordul scris al asociatiei de proprietari.