|
|||
|
|
|||
|
Planul Urbanistic General al Municipiului Bucuresti prevede mutarea zonelor industriale din interiorul orasului catre periferie. In urma mutarii, vor ramane libere suprafete importante de teren in zonele: Trafic Greu, Progresului, Titan, Chitila, Baneasa si Obor. Edilii au mai facut declaratii referitoare la scoaterea industriei in afara orasului, dar pana in prezent au fost demolate doar cateva fabrici vechi, iar dezvoltatorii imobiliari au anuntat ca vor construi complexuri rezidentiale. Platforma Aversa, la OborO alta platforma industriala pe care au pus ochii mai multe firme imobiliare este cea a firmei Aversa din zona Obor. Pana cand aceasta nu va fi mutata, terenul nu va putea fi utilizat pentru dezvoltari imobiliare.
|
|||
| Romania Libera | |||
13 noiembrie 2006
