|
|||
|
|
|||
|
Sibiul a devenit oraş de lux de când se ştie că 2007 este anul în care municipiul devine capitala culturală a Europei. Preţurile locuinţelor au crescut cu aproximativ 40% iar agenţiile imobiliare spun că preţurile vor continua să crească şi în lunile următoare. Proprietarii care şi-au scos locuinţele la vânzare în Sibiu, cred că de vină pentru creşterea bruscă a preţurilor sunt agenţii imobiliari. Aceştia urmăresc anunţurile de vânzări din ziarele locale şi îşi fac apoi propriile oferte, mult mai mari şi de multe ori nerealiste fără a anunaţa proprietarul de drept. De cele mai multe ori proprietarii nu au nici cea mai mica idee că anunţul lor a fost preluat şi de o agenţie imobiliară care în paralel încearcă să vândă locuinţa la un preţ cu cel puţin 30 sau 40% mai mare. Mulţi sibieni preferă în schimb case sau vile amplasate în zone rezidenţiale. Şi aici e de dorit să negociaţi direct cu propietarul.
Justificat sau nu piaţa imobiliară din oraş aproape că a explodat. Locuinţele scoase la vânzare sunt foarte scumpe iar cererea creşte de la o lună la alta. |
|||
| Realitatea.net | |||
8 septembrie 2006